Ekonomi

ABD ISM imalat endeksi Temmuz ayında beklentileri karşılayamadı

ISM Temmuz ayı imalat sanayi endeksini açıkladı. Buna göre ISM imalat endeksi Temmuz ayında bir önceki aya göre 0,4 puan artarak 46,4 oldu.

Piyasa beklentilerinin altında gelen verinin bu dönemde 46,8 değerini alması bekleniyordu. İmalat sanayinde üst üste 8 aydır daralmaya işaret eden endeks Haziran’da 46 oldu.

Temmuz ayında üretim endeksi aylık bazda 1,6 puan artarak 48,3’e, yeni sipariş endeksi ise 1,7 puan artarak 47,3’e yükseldi. İstihdam endeksi ise aynı dönemde 3,7 puan azalarak 44,4 oldu.

Bu dönemde imalat sanayinin 2 alt sektörü büyüme kaydederken, 16 sektör daraldı. Daralan sektörler arasında giyim, plastik ve kauçuk ürünleri, kağıt ürünleri, tekstil, ağaç ürünleri, bilgisayar ve elektronik cihazlar, kimyasal ürünler, gıda, içecek ve tütün ürünleri yer aldı.

S&P Global’in imalat sanayi PMI verileri beklentilerle uyumlu geldi

Öte yandan S&P Global, Temmuz ayı imalat sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) ile ilgili son bilgileri de açıkladı.

Buna göre Temmuz ayı imalat PMI verisi beklentilere paralel olarak 49 oldu.

İmalat sanayindeki daralmaya işaret eden PMI verisi haziran ayında 46,3 olarak gerçekleşti.

S&P Global Başekonomisti Chris Williamson, verileri değerlendirdiğinde, imalat sektörünün ABD ekonomisinin önünde engel olmaya devam ettiğini ancak üreticilerin durgunluğun dehşetini görmezden gelerek daha fazla zaman planladığını kaydetti.

PMI verileri 50 ve üzeri segmentte genişlemeye, 50’nin altında daralmaya işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu